تبلیغات
عاشوراییان - از سوءاستفاده صهیونیست‌ها برای نجات شورترین دریاچه جهان تا بی‌تدبیری ایران در دریاچه ارومیه


صهیونیست ها در حالی برای نجات یکی از مهم ترین مراکز گردشگری خود که به نوعی قلب اقتصاد این رژیم نیز به شمار می رود با سوءاستفاده، قصد هزینه کردن کمترین پولی را ندارند که اتفاق مشابهی سالهاست گریبانگیر دومین دریاچه شور دنیا در کشورمان شده است.
  - در حالی روز گذشته خبر توافق میان رژیم صهیونیستی، تشکیلات خودگردان فلسطین و اردن برای نجات شورترین دریای مرده، دریاچه جهان منتشر شده بود، مشخص شده است که صهیونیست ها قصد دارند تا از این طرح به نفع خود و به ضرر دو طرف دیگر و نیز جامعه جهانی سوءاستفاده کنند.

به گزارش گروه فرهنگی ، بر اساس توافق صورت گرفته، قرار است کانالی به طول 200 کیلومتر آب را از دریای سرخ به بحرالمیت (دریای مرده) منتقل کند اما رژیم صهیونیستی در نظر دارد هزینه سنگین انتقال این آب را بر دوش جامعه بین‌المللی تحمیل کند.

بر اساس این طرح آب شور دریای سرخ پمپاژ خواهد شد و پس از شیرین سازی سالانه بیش از صد میلیون مترمکعب به بحر المیت انتقال می یابد. گفته می شود با روند کنونی کاهش سطح آب بحرالمیت که هر سال یک متر کاهش می یابد، این دریاچه در سال 2050 به کلی از بین خواهد رفت.

هنوز معلوم نیست نقشه دقیق صهیونیست ها برای هزینه سنگین این انتقال چیست اما گفته می شود آنها قصد دارند از مجامعی چون اتحادیه اروپا در این زمینه هزینه لازم را تامین کنند.

گفتنی است صهیونیست ها همچنین قصد دارند تا سالانه بیست تا سی میلیون مترمکعب آب شیرین شده مضاعف را به تشکیلات خودگردان فلسطین بفروشند.

بحرالمیت یا دریای مرده شورترین دریاچه جهان است که میان سرزمین های اشغالی فلسطین که تحت سیطره رژیم صهیونیستی قرار دارد، کرانه باختری رود اردن و کشور اردن واقع شده است. این دریاچه ۸۱۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و ۳۷۷ متر حداکثر عمق آن است.

صهیونیست ها در حالی برای نجات یکی از مهم ترین مراکز گردشگری خود که به نوعی قلب اقتصاد این رژیم نیز به شمار می رود قصد هزینه کردن کمترین پولی را ندارند که اتفاق مشابهی سالهاست گریبانگیر دومین دریاچه شور دنیا در کشورمان شده است.

دریاچه ارومیه در 13 سال گذشته با 6 متر کاهش سطح مواجه شده و خطر خشک شدن کامل آن را تهدید می کند. با این وجود هنوز طرح جامعی که امیدها برای نجات این دریاچه را زنده کند، ارائه نشده است.

دولت یازدهم در ابتدای فعالیت خود توجه خاصی به نجات این دریاچه نشان داد و حتی کمیته ویژه ای برای پیگیری این موضوع تعیین کرد اما هنوز اتفاق امیدوارکننده ای در آن رخ نداده است.تاریخ : چهارشنبه 20 آذر 1392 | 07:09 ب.ظ | نویسنده : مهدی آبیار | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.