تبلیغات
عاشوراییان - استعفاهایی که فقط روی کاغذ نوشته می‌شوند؟
استعفاهایی که فقط روی کاغذ نوشته می‌شوند؟

مهم‌ترین شرط برای توجیه استعفای یک مسئول، تاثیرگذاری آن در روند تصمیم گیری و تفاوت شرایط قبل و بعد از استعفاست. آیا این شرایط در استعفاهای امروز نمایندگان محقق شده است؟
 - جلسه امروز مجلس با استعفا یا تهدید تعدادی از نمایندگان به استعفا همراه بود.

به گزارش گروه سیاسی ، امروز دست کم نمایندگان دو استان به صورت دسته جمعی تقاضای استعفا و کناره گیری کردند و به جز آن نیز تعداد دیگری از نمایندگان مجلس به صورت انفرادی تهدید مشابهی را عملی کردند.

بر این اساس، دلیل استعفای نمایندگان در همه موارد فوق اعتراض نسبت به بودجه تخصیص داده شده برای استان یا شهرستانی است که نماینده آن هستند.

فارغ از اینکه بودجه سال 93 در دولت با چه ضعف هایی همراه است و اینکه آیا انتقادات نمایندگان تهدیدکننده به استعفا واقعی است یا خیر، سوالی که ممکن است تا کنون پاسخ شفافی به آن داده نشده باشد این است که آیا این موضوع نیاز به استعفا دارد؟

اگر فرض بگیریم که دولت هیچ تغییری در لایحه بودجه ایجاد نکرده و توجهی به نظر نمایندگان نشان ندهد، در این صورت استعفای نمایندگان و رها کردن کار نمایندگی چه دستاورد مثبتی برای بودجه مورد نظر آنها خواهد داشت؟

از آن مهم تر اینکه این استعفاها تا حد واقعی است و در صورت عدم تحقق اهداف مورد نظر تهدیدکنندگان به استعفا در بودجه 93 کشور، آیا شاهد عملی شدن استعفای نمایندگان خواهیم بود؟

استعفا به عنوان یک رفتار سیاسی در نظام های سیاسی دنیا امری مرسوم به شمار می رود اما در کشور ما چنین موردی به دلایل مختلف از جمله اعتقاد به مسئولیت به جای قدرت در موارد متعددی قابل مقایسه با استعفاهای مشابه دیگر کشورها نیست.

از طرفی مهم ترین شرط برای توجیه استعفای یک مسئول، تاثیرگذاری آن در روند تصمیم گیری و تفاوت شرایط قبل و بعد از استعفاست. آیا این شرایط در استعفاهای امروز نمایندگان محقق شده است؟

گفتنی است در پایان مجلس ششم، تعدادی از نمایندگان اصلاح طلب در اعتراض به روند احراز صلاحیت شان در شورای نگهبان استعفا دادند اما به جز چند نفر از آنها که در ماه های آخر نمایندگی کناره گیری کردند بقیه نمایندگان مستعفی تا ژایان دوران مجلس روی صندلی خود باقی ماندند!



تاریخ : چهارشنبه 20 آذر 1392 | 06:13 ب.ظ | نویسنده : مهدی آبیار | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.