تبلیغات
عاشوراییان - واکنش مجلس به نقض توافقنامه ژنو چیست؟


مجلس نمایندگان قصد دارد شرایط توافق ژنو را تغییر دهد. آیا مجلس شورای اسلامی هم قوانین الزام‌آوری را در واکنش به اقدامات طرف آمریکایی تصویب می‌کند؟
  - در شرایطی که تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در حال اعمال فشار برای تصویب طرحی جهت وادار کردن کاخ سفید به تدوین مجدد شرایط توافق هسته ای ایران و 5+1 هستند، مجلس شورای اسلامی هنوز واکنش خاصی به زیر پا گذاشتن توافقنامه از سوی آمریکایی ها نشان نداده است.

به گزارش گروه سیاسی ، در شرایطی که مسئولان دولتی آمریکا به ظاهر در حال قانع کردن نمایندگان این کشور برای عدم وضع تحریم های جدید علیه ایران بودند، یک وزارتخانه دولت (وزارت خزانه داری) 19 شرکت و فرد ایرانی را به فهرست تحریم‌ها افزود تا بازی زرگری کنگره و کاخ سفید بیش از گذشته رو شود.

وزارت خزانه داری آمریکا البته تلاش کرده است تا با توجیهات عجیبی چون به روز شدن فهرست تحریم های پیشین(!)، این موضوع را عادی و جلوه دهد و آن را ناقض توافق ژنو نداند! با این وجود تحرکات آمریکایی ها به همین جا ختم نشده و روز گذشته نمایندگان کنگره تلاش برای تغییر بنیادین توافق ژنو را نیز آغاز کردند که بر اساس طرح جدید به صراحت آمده است که «ایران باید به طور کامل همه تاسیسات غنی سازی خود را برچیند و تولید سانتریفیوژ را متوقف کند»!


قطعنامه پیشنهادی پیتر روسکام نماینده ایلینوی که مورد حمایت میخائیل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه تگزاس، جن گرین، نماینده تگزاس و دن لیپینسکی، نماینده ایلینوی است به دنبال مجبور کردن کاخ سفید و شرکای مذاکره کننده غربی آن به تغییر شرایط توافقنامه است

نمایندگان مجلس قانونگذاری آمریکا در حالی چنین وقیحانه مطالبات زیاده خواهانه خود را مطرح کرده اند که مجلس ایران تا کنون اقدام مشخصی را در این باره بعد از توافق ژنو انجام نداده است.

البته تعدادی از نمایندگان مجلس به صورت فردی از تحریم های جدید آمریکا انتقاد کرده اند اما طرح یا قانونی الزام آور تا کنون به تصویب نرسانده اند.


تعدادی از نمایندگان مجلس به تحریم های جدید آمریکا واکنش نشان داده اند

قرار است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روزهای آتی اقدامات آمریکا بعد از توافق ژنو را با حضور مسئولان مربوطه بررسی کند. آیا مجلس می تواند درست مانند کنگره و سنای آمریکا قوانین الزام آوری را در واکنش به اقدامات طرف آمریکایی تصویب کند؟


تاریخ : یکشنبه 24 آذر 1392 | 03:55 ب.ظ | نویسنده : مهدی آبیار | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.