تبلیغات
عاشوراییان - آیا این عکس‌های روحانی پوپولیستی نیست؟


چند روز بعد از اظهارنظر مشاور رییس‌جمهور که کشاندن بحث هسته‌ای به میان مردم عادی و دریافت نظرات آنان را اقدامی پوپولیستی دانسته بود، روحانی به یک مجتمع بهزیستی رفت و چند عکس یادگاری که بوی پوپولیسم ادعایی مشاورش از آنها به مشام می‌رسید، از او ثبت شد.
چند روز بعد از اظهارنظر مشاور ویژه روحانی که کشاندن بحث هسته ای به میان مردم عادی و دریافت نظرات آنان را اقدامی پوپولیستی دانسته بود، حسن روحانی به یک مجتمع بهزیستی رفت و چند عکس یادگاری جالب با کودکان از او ثبت شد.

به گزارش گروه سیاسی محمود سریع القلم چندی پیش در برنامه ای که توسط موسسه فرهنگی امام موسی صدر برگزار شده بود  گفت: تربیت عقلی در خانواده ما که بسیار ضعیف است نمی گوییم نیست، در مدرسه که خیلی جایگاه ندارد، در صحنه عمومی و رسانه ها هم که نیست.

او در اظهاراتی کم سابقه گفت: خیلی طبیعی است که من غریزی، احساسی و پوپولیستی تربیت بشوم. صدا و سیما هم که چقدر به این جریان کمک می کند، می رود از یک لبو فروش می پرسد نظر شما درباره برنامه هسته ای چیست؟، این خیلی اثر می گذارد. یا یک راننده تاکسی که از 5 صبح تا 12 شب باید در این خیابان ها بدود تا هزینه 3 بچه دانشجویش را درآورد، سر چهارراه از او می پرسند که نظر شما درباره برنامه هسته ای و مذاکرات ژنو چیست؟ او چه دانشی دارد که یک واکنش منطقی به این سوال بدهد.

اظهارات مشاور روحانی نه تنها در داخل باعث انتقادات فراوان و حتی تجمع اعتراضی صنف تاکسی‌داران شد، بلکه در خارج از کشور نزیز صدای عده ای را درآورد. در یکی از این اعتراضات مشاور سابق کروبی نوشت "چرا وقتی رئیس جمهور «مذاکره با آمریکا» را به نظر سنجی از مردم واگذار کرد جناب سریع القلم در مقام مشاور رئیس جمهور اعتراض نکرد که این کارها «پوپولیستی» است و تصمیم گیری و تصمیم سازی و تمشیت امور باید از مسیر کارشناسی و کارشناسان بگذرد و نه بر اساس نقطه نظرات رانندگان تاکسی یا صنف لبو فروش! اما وقتی نوبت به انرژی هسته ای رسید صدای اعتراض ایشان بلند شد که: راننده تاکسی و لبو فروش را به بحث اتمی سننه!!!؟"

پوپولیسم یا توده گرایی یکی از نقدهای همیشگی اصلاح طلبان بر رفتارهای مسئولین دولت قبل از جمله شخص احمدی نژاد بوده است. از نظر منتقدان، رفتارهایی که در آن ژست مردم پسند و مطلوب عامه مردم گرفته شود و نیز مطرح کردن مباحث به صورت عامیانه و غیرکارشناسی مصادیق پوپولیسم است.

حال سوال اینجاست که در شرایطی که ادبیات رییس جمهور در گزارش صدروزه خود در تلویزیون به شدت شبیه ادبیات احمدی نژاد شده بود، و او به صراحت تلاش داشت زمینه را برای استفاده دوباره و چندباره از اصطلاحات عامه پسند که مورد توجه هوادارانش در انتخابات قرار داشت (مانند سرهنگ و حقوقدان و ...) فراهم و آنها را برجسته کند، چه تفاوتی میان این نوع رفتار و پوپولیسم ادعایی که اصلاح طلبان و دولتی ها خود را از آن مبرا می دانند وجود دارد؟

رییس جمهور همین هفته از مجتمع بهزیستی و شیرخوارگاه شهید ترکمانی بازدید کرد و در این بازدید، چند عکس یادگاری که بوی پوپولیسم ادعایی مشاورش از آنها به شدت به مشام می رسید، از او ثبت شد. پاسخ مشاور روحانی و موافقان دولت و منتقدان پوپولیسم به این عکس‌ها و آن ادبیات چیست؟ فتنی است مشابه همین عکس‌ها از احمدی نژاد نیز بارها ثبت شده است.

روحانی در مجتمع بهزیستی و شیرخوارگاه شهید ترکمانی/ 2 دی 1392
...........................................................احمدی نژاد در مرکز بهزیستی شبانه‌روزی حضرت فاطمه(س) کرج/ 30 اسفند 1391احمدی نژاد در مجتمع شیرخوارگاه حضرت رقیه (س)/ ۲ فروردین ۱۳۹۰


تاریخ : شنبه 7 دی 1392 | 10:17 ق.ظ | نویسنده : مهدی آبیار | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.