تبلیغات
عاشوراییان - کفه ترازو به کدام طرف سنگینی می‌کند؟ +لیست تعهدات ایران و غرب
کفه ترازو به کدام طرف سنگینی می‌کند؟ +لیست تعهدات ایران و غرب

امروز سی دی ماه زمان آغاز روند اجرایی توافقنامه پرحرف و حدیث ژنو است که روحانی آن را تسلیم قدرتهای بزرگ در برابر ملت ایران دانسته است. تعهدات دو طرف را ببینید و قضاوت کنید.
  - امروز سی دی ماه زمان آغاز روند اجرایی توافقنامه پرحرف و حدیث ژنو است.

به گزارش گروه سیاسی ، از زمان حصول توافق میان ایران و 5+1 تا کنون انتقادات فراوانی نسبت به آن مطرح شده و در طرف مقابل دولت و برخی حامیان آن به شدت از ان دفاع کرده اند تا جایی که حسن روحانی اخیرا آن را تسلیم قدرت های بزرگ در برابر ملت ایران خوانده است.

قرار است توافق ژنو برای مدت شش ماه اجرایی شود تا بعد از آن دوباره دو طرف بر سر میز مذاکره بنشینند.

نظارت بر اجرای تعهدات ایران توسط بازرسان آژانس انرژی اتمی که در حال حاضر در ایران هستند انجام می شود اما معمولا خبری از چگونگی نظارت بر اجرای تعهدات طرف غربی منتشر نمی شود! هرچند اعلام شده است که کمیسیونی مشترک از نمایندگان دو طرف هر ماه یک بار تشکیل خواهد شد.

در زیر تعهدات دو طرف را در بازه زمانی شش ماهه مرور می کنیم. توضیح اینکه دارایی های ایران که قرار است اجازه دسترسی به آن داده شود(!) به صورت قطره چکانی، در 6 قسط 550 و 450 میلیون دلاری از 12 بهمن تا 29 تیر 93 آزاد خواهد شد!

لیست تعدهات دو طرف را ببنید و قضاوت کنید که کفه ترازو به کدام طرف سنگینی می‌کند؟ آیا اجرای این توافق، تسلیم قدرت های بزرگ در برابر ملت ایران است؟

تعهدات ایران

 1. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح روز ۳۰ دی کار بازرسی از تأسیسات غنی سازی نطنز و فردو را آغاز می کنند. اجازه دسترسی آنها به تأسیسات نطنز و فردو که قبلا چند هفته یکبار بود، روزانه می شود. آنها اجازه بازرسی ماهانه از تأسیسات اراک را هم خواهند داشت (قبلا هر سه ماه یکبار بود).
 2. تولید اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده باید متوقف شود.
 3. فرآیند رقیق کردن نیمی از ذخیره گاز هگزافلورید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد از ۳۰ دی آغاز می شود و باید ظرف سه ماه تمام شود.
 4. فرآیند تبدیل نیم دیگر ذخیره گاز هگزافلورید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد به اکسید (که قابل غنی سازی بیشتر نیست) باید ادامه یابد و ظرف شش ماه به پایان برسد.
 5. کار غنی سازی در نیمی از سانتریفوژهای فعال در تأسیسات نطنز و سه چهارم سانتریفوژهای فعال در تأسیسات فردو، شامل تمام سانتریفوژهای نسل آینده، باید متوقف شود.
 6. تولید سانتریفوژهای جدید در این شش ماه تنها برای جایگزین کردن ماشین های معیوب مجاز است.
 7. تأسیسات غنی سازی ایران در این مدت توسعه نمی یابد.
 8. فعالیت های تحقیق و توسعه ایران در این مدت از فعالیت های فعلی فراتر نمی رود.
 9. رآکتور آب سنگین اراک سوخت گذاری نمی شود و آغاز به کار نمی کند.
 10. تولید سوخت و آزمایش های بیشتر برای رآکتور اراک متوقف می شود.
 11. انتقال سوخت و آب سنگین به رآکتور اراک انجام نمی شود.
 12. تأسیساتی برای بازیافت پلوتونیوم از سوخت مصرف شده رآکتور آب سنگین در اراک احداث نمی شود (پلوتونیوم می تواند در ساخت نوعی از سلاح اتمی مورد استفاده باشد و حساسیت در مورد تأسیسات اراک از این جهت است)
 13. میزان ذخیره اورانیوم ۵ درصد غنی شده ایران در پایان شش ماه نمی بایست از میزان مشخصی بیشتر شده باشد.
 14. ایران برای نخستین بار اطلاعات مربوط به طراحی رآکتور اراک را در اختیار آژانس قرار می دهد.
 15. اطلاعات و اجازه دسترسی کنترل شده به کارگاه های مونتاژ سانتریفوژ، کارگاه های تولید گرداننده سانتریفوژ ها، انبارها و معادن اورانیوم برای اولین بار توسط ایران ارائه می شود.

تعهدات ۱+۵

 1. تحریم صادرات محصولات پتروشیمی و واردات کالا و خدمات مرتبط با صنعت خودروسازی ایران باید از روز ۳۰ دی معلق شود.
 2. تحریم صادرات و واردات طلا و سایر فلزات گرانبها بلافاصله معلق می شود، هرچند ایران نمی تواند از اموال محدود شده خود برای خرید این فلزات آزادانه استفاده کند. (پول فروش نفت ایران در کشورهای خریدار نگهداری می شود و ایران تنها می تواند از این پول برای خرید بعضی کالاها استفاده کند).
 3. اجازه فروش لوازم یدکی هواپیما و ارائه خدمات، از جمله خدمات معاینه فنی برای تأمین امنیت پرواز هواپیماهای مسافربری ایران بلافاصله صادر می شود.
 4. تلاش ها برای کاهش بیشتر میزان خرید نفت خام ایران توسط شش کشوری که هنوز از ایران نفت می خرند متوقف می شود.
 5. مبادلات مالی برای تجارت اقلام ضروری و بشردوستانه ای که از قبل مجاز اعلام شده بود، از طریق ایجاد یک کانال بانکی تسهیل می شود. پرداخت های مالی مرتبط با تعهدات سازمان ملل، مخارج درمان بیماران و هزینه تحصیل دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از این کشور نیز تسهیل می شود.
 6. اتحادیه اروپا در رویه های داخلی خود در مورد مبادلات مالی مرتبط با ایران بازنگری می کند.
 7. اجازه دسترسی ایران به ۴ میلیارد و دویست میلیون دلار از دارایی های محدود شده اش در شش قسط داده می شود.


تاریخ : سه شنبه 1 بهمن 1392 | 02:39 ب.ظ | نویسنده : مهدی آبیار | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.